Exotická Salsa s NEXUMOM!

Vôňa latinsko americkej kultúry zavítala do Nitry a Topoľčian!

 

Tanečná škola NEXUM – spojenie hudby a pohybu, predstavuje jedinečný koncept energickej vášne západného sveta. Touto horúcou novinkou Vás s láskou prevedie šarmantný Lázaro de Jesus, známy či už z programu televízie Markíza – Let’s Dance, alebo iných podujatí podporujúcich osvetu latinskej a afroamerickej entity na Slovensku.

 

Tanec má okrem iného aj krásnu vlastnosť – spájať ľudí bez rozdielu na to, akej sú národnosti, vierovyznania, farby pleti či iných vlastností, ktoré nás robia tak jedinečnými. Aj takto osud spojil zakladateľa tanečnej školy NEXUM, Juraja Ilečka, a lektora a speváka Lázara de Jesus, ktorí sú dlhoroční priatelia.“S Jurajom sme sa stretli ešte v Let’s Dance. Odvtedy naša spolupráca a verné priateľstvo pomocou tanca prerástli až do dnešnej podoby,“ začal Lázaro.

               Ako nám on sám prezradil, jeho láska k tancu mu bola už dávno predurčená: „U nás na Kube sa s tancom rodíme. Už v maminom bruchu nasávame kubánske rytmy, čiže odjakživa bolo od nás očakávané vedieť tancovať. A hlavne Salsu. Tá bola priam, v časti kde som vyrastal, potrebná na nájdenie si partnerky. Ak niekto Salsu neovládal, mal to veľmi ťažké.“ Na tomto pôvabnom ostrove ďalekého Karibiku sa organizovali pravidelné súboje medzi tanečnými klubmi rôznych mestských častí alebo teda, miestnych sídlisk. Ak mladý chlapec nevedel tancovať, tým pádom sa nezačlenil do tamojšej spoločnosti a tak si zúžil svoje možnosti pri dvorení švárnym devám. Pánom preto NEXUM, aj dnes, odporúča ponoriť sa do čara základných krokov tohto či iného podmanivého tanca. Nie jedna žena potvrdila, že tancujúci muži sú atraktívnejší!

               Ďalej sme sa pýtali, ako by opísal túto exkluzívnu spoluprácu s NEXUM-om: „Je tu veľa rôznych tanečných štýlov. Toto je ale nefalšovaný kubánsky žáner odvodený z pôvodných ostrovných rytmov, ktorý len pred 50-timi rokmi získal zaužívaný názov Salsa. To, čo ja na svojich hodinách vyučujem, je preto autentická Salsa, ktorú ľudia u nás tancovali a stále tancujú, teda pravú kubánsku Salsu, čo sme chceli doviať aj na územie Nitrianskeho kraja.

Je to ale predsa len o pohybe? Predstavte si, že nie. „Okrem kubánskej kultúry sa počas svojich hodín snažím ľuďom priblížiť, kde tkvejú pramene tohto žánru ako aj jeho hudby, taktiež chcem s nimi zdieľať i kúsok histórie. Mnoho ľudí totiž nepozná pôvod afrokubánskych pohybov a prečo sa volajú, tak ako sa volajú. Veľa z nich napríklad korení v Španielsku, Afrike ale aj Francúzsku, alebo sa inšpirujú aj inými štýlmi ako ChaCha či Rock’n’Roll.“ Doplnil Lázaro s úsmevom na tvári.

Vieme, že je potrebné občas ten život okoreniť kúskom exotiky. V NEXUME nájdete teda všetko, čo k tomu potrebujete. Tanec je, nie len na základe výpovedí psychológov a vedeckých štúdií, ale aj podľa samotného Lázara, neprekonateľná a veľmi účinná forma psychohygieny pre každého: „Tanec to je šport, udržuje ľudí v dobrej fyzickej kondícii a povedal by som, že dokáže ukľudniť nepokojné ľudské myšlienky. Tancovať Salsu či iný tanečný štýl je forma relaxácie, prináša úľavu pri problémoch či bolestiach. Skrátka, môže byť zdrojom obrovskej pomoci pre kohokoľvek. Aj pre toho, kto ešte nikdy netancoval.“ Pre to aj NEXUM môže byť aj Vaša oáza pokoja a radosti. A nezabudnite, keď Salsa, tak NEXUM! Hasta la vista!

L.I.